Prošel firmami jako PPF a ING a v minulosti radil několika ministrům financí. Nyní chce Pavel Kohout využít předchozí zkušenosti s investováním pomocí počítačových robotů a matematických algoritmů ve fondu Quant a chystá se spravovat peníze pro zámožné klienty sám, v rodinném podniku. Před třemi lety založil fond Quant s nynějším centrálním bankéřem Alešem Michlem, se kterým se teď rozchází.

Jednapadesátiletý ekonom chce využít tři roky starého zákona umožňujícího vznik firmy pro správu peněz, která téměř nepodléhá regulaci Českou národní bankou. Založil společnost Algorithmic Investment Management − obdobu fondu pro kolektivní investování. V rozhovoru pro HN řekl, že výhodou nové firmy oproti Quantu je "lehčí regulační režim, díky kterému si vystačíme s podstatně nižšími náklady".

Na českém trhu se v posledních letech objevily stovky alternativních nástrojů pro investování, například specializované fondy pro lidi s miliony korun na investice nebo různě rizikové firemní dluhopisy. Souvisí to s poklesem úrokových sazeb, při němž peníze uložené u bank prakticky nic nenesou.

Pavel Kohout (51)

Ekonom a ekonomický publicista. V minulosti pracoval pro PPF nebo ING. Byl poradcem ministrů financí Bohuslava Sobotky a Vlastimila Tlustého. Byl také v Národní ekonomické radě vlády. Je autorem několika knih.

Podle Kohouta nabídla novela zákona o investičních společnostech a fondech "nejprůchodnější a nejméně regulovaný způsob, jak založit v České republice společnost orientovanou na investice". Taková firma není investiční společností ani fondem a nemá licenci ČNB. U centrální banky ji stačí pouze zaregistrovat, což Kohout udělal na sklonku loňského roku.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

  • V placené části se dočtete:
  • Jak funguje algoritmus pro investice v nové Kohoutově firmě.
  • Kde vidí Kohout hlavní skupinu nových klientů.
  • Jak bude fungovat fond Quant, když se z něj Kohout a Michl majetkově stahují.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Peníze podle Leoše Rouska

Máte zájem o informace z ekonomiky v širších souvislostech?

Zadejte svou e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr informací, které se během týdne objevily v médiích. Těšit se můžete na komentář událostí od Leoše Rouska, hlavního analytika Hospodářských novin.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru