Ve stejný den, kdy v Londýně odmítli "měkký" brexit a pravděpodobně tím poslali nejen Británii, ale celý evropský projekt do tvrdé krize, jsme si v listu New York Times přečetli, že Donald Trump loni několikrát řekl svým lidem, že USA by měly odejít z NATO.

Mrazí z toho, ale není to překvapivé. Trumpovo přesvědčení, že USA těžce doplácí na své spojence, je jednou z jeho ústředních litanií od chvíle, kdy se v 80. letech začal vyjadřovat k politice. O "překonaném" NATO mluvil v předvolební kampani 2016 i po nástupu do Bílého domu v roce 2017. Novinář Bob Woodward v knize, v níž zachytil první rok Trumpova prezidentství, líčí scénu, kdy tehdejší ministr obrany James Mattis před prezidentem obhajuje smysl NATO. Trump debatu ukončí: "Tak jo, nechte si to vaše podivné NATO, ale budete můj výběrčí nájmu."

Výmluvná citace. Trump má pravdu, že většina členských zemí neplní své finanční závazky a že to je neudržitelné. Jenže vidět NATO už jen jako transakci, z níž USA nic nemají, pokud alianční podnájemníci ani neplatí rentu, už pomíjí širší bezpečnostní rámec, z kterého USA také profitují. Trump ale tyhle souvislosti ne že nechápe, on je opravdu nevidí. Propojuje NATO s deficitem v obchodě s Německem, pro něho je to jeden velký neférový "deal".

Zatím jste si přečetli 50 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru