A do čtvrtice to už konečně musí vyjít, řekli si členové vlády a rozhodli se, že do konce měsíce představí členy nové, lepší důchodové komise, která vymyslí kouzelný recept, jak naložit se stárnoucí populací, na jejíž důchody rozpočet mít nebude. Určitě i tentokrát budou v komisi odborníci, o nichž nelze pochybovat. Jenže i kdyby byla celá penzijní komise složená z nositelů Nobelových cen, nebude-li politická vůle k prosazení změn, nestane se vůbec nic.

Důvody, proč je potřeba se zamýšlet nad penzemi, se nezměnily. Generaci baby boomu z poloviny padesátých let minulého století nahradila generace baby boomu z let sedmdesátých, která na jejich důchody přispěla a přispívá. A že to není žádný zázrak, potvrdí každý důchodce. Po generaci, která mílovými kroky míří k věku padesáti let, žádná další takto silná nenastoupila. Prostě není nikdo, kdo by přispíval do systému v dostatečném množství.

Řešení jsou rovněž vcelku jasná. Povinné soukromé spoření je jednou z možností a je jedno, jestli půjde o povinnost v dosavadním třetím pilíři, případně o pokus zavést znovu to, co zrušila minulá vláda. Problém se soukromým spořením se jmenuje nízké mzdy a platy. Jestliže se průměrná úložka v penzijních fondech a společnostech pohybuje kolem sedmi osmi stovek měsíčně, znamená to, že si v průměru člověk naspoří při dvouprocentním zhodnocení za dvacet let necelých tři sta tisíc. Lidé stráví v důchodu v průměru 24 let, takže mají šanci dostat zhruba tisícovku k důchodu měsíčně.

Což není zrovna hitparáda, zejména pokud vezmeme v úvahu vývoj cen. Ideální by bylo spořit si několik tisíc měsíčně, a to hned od narození, ovšem to při stávající úrovni platů a mezd a životních nákladů včetně bydlení není pro většinu populace reálné.

Zatím jste si přečetli 60 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru