Sílící konkurence na trhu i obrovské náklady na vývoj a výrobu elektrických vozů a zavádění autonomních systémů nutí automobilky navazovat nová obchodní spojenectví. Nejnověji se rozhodly uzavřít alianci německý Volkswagen, největší evropská automobilka, a Ford Motor, americká dvojka.

Své rozhodnutí firmy oficiálně oznámily v úterý v De­troitu, kde probíhá severoamerický mezinárodní autosalon.

Automobilky se v první etapě zaměří na spolupráci ve výrobě lehkých užitkových aut − dodávek (vanů) a pick-upů. "Volkswagen je celosvětově opravdu velká automobilka, ale ve výrobě malých užitkových vozů zase tak velcí nejsme," prohlásil šéf německého koncernu Herbert Diess. Podle něj aliance představuje základní kámen v úsilí koncernu o vyšší konkurenceschopnost.

S fúzí nebo křížovým vlastnictvím akcií automobilky nepočítají. Ale jejich a­liance může významně ovlivnit jejich budoucí plány. Ford bude podle svého šéfa Jima Hac­ketta vyvíjet a vyrábět středně velké pick-upy pro obě společnosti a stejně tak větší dodávky pro evropské zákazníky.

Naproti tomu Volkswagen se soustředí na konstrukci dodávek pro městský provoz. V Německu chce podle listu Handelsblatt přestat vyrábět pick-upy a plně se spoléhat na Ford. Pro něj je tato kategorie vozů, které si hlavně Američané často kupují místo osobních aut, klíčová.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.