Nejprve si fotbalový šéf a velkouzenář František Chvalovský napůjčoval přes dvě miliardy korun na své podnikání. Protože si ale půjčil na fiktivní obchody, skončil před soudem. Úřednice Komerční banky Eva Žižková, která mu měla k úvěrům pomoci, šla před soud také. I jí hrozilo vězení, nakonec ale soud konstatoval, že pouze plnila příkazy svých nadřízených. Žádala proto 13 milionů korun odškodného, soud jí ale po zdlouhavém řízení přiznal toto pondělí jen milion.

"Vždy jsem dělala jen to, co schválil generální ředitel," prohlašovala Žižková s odkazem na šéfa banky Jana Kollerta. Milion, který jí soud přiznal, má pokrýt obhajobu před nezákonným stíháním.

Případ má počátky v devadesátých letech, kdy Komerční banka úvěrovala Chvalovského obchody. Žatecký podnikatel tehdy vlastnil firmy, které obchodovaly s masem a chmelem, angažoval se i v pivovaru Platan. Zároveň byl předsedou Českomoravského fotbalového svazu. Banka ale v roce 1999 zjistila, že poskytnuté úvěry jsou nedobytné − ohlášené obchody s chmelem či vepřovými půlkami byly fiktivní. Penězi na ně splácel Chvalovský své starší dluhy.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.