Tabákový průmysl má kořeny již v 17. století, ale až s vynálezem cigaretového stroje Jamese Bonsacka z roku 1881 došlo k rozmachu ve výrobě cigaret. Kouření rychle získávalo na popularitě a zdravotní aspekty nikdo neřešil. Až v 50. letech 20. století začali lékaři hovořit o negativních vlivech kouření. Tabákové firmy na to zareagovaly geniálním způsobem a začaly vyrábět cigarety s filtrem.

Od té doby v tabákovém průmyslu k výrazným inovacím nedošlo a jednotlivé společnosti se předháněly jen v kvalitě distribuční sítě, dochucování tabáku a marketingu.

Na přelomu 20. a 21. století lidé ve vyspělém světě začali více řešit zdravotní aspekty a kouření omezovali. Tabákový průmysl si s tím dlouho nevěděl rady a musel vydávat astronomické částky za soudní spory. V poslední době se však ukazuje, že zažíváme novou revoluci v kouření a tabák se vrací na scénu.

Podle nové studie amerického ministerstva zdravotnictví za poslední rok stoupl počet kouřících středoškoláků v USA z 11 na 21 procent. Za tento nárůst mohou společensky přijatelnější e-cigarety a zahřívaný tabák. Kouření se mezi mladými lidmi opět stává cool a tabákový průmysl se postupně dostává z krize. Výchova nové generace kuřáků právě započala a tabákovým společnostem se blýská na lepší časy.

Související
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru