Tabákový průmysl má kořeny již v 17. století, ale až s vynálezem cigaretového stroje Jamese Bonsacka z roku 1881 došlo k rozmachu ve výrobě cigaret. Kouření rychle získávalo na popularitě a zdravotní aspekty nikdo neřešil. Až v 50. letech 20. století začali lékaři hovořit o negativních vlivech kouření. Tabákové firmy na to zareagovaly geniálním způsobem a začaly vyrábět cigarety s filtrem.

Od té doby v tabákovém průmyslu k výrazným inovacím nedošlo a jednotlivé společnosti se předháněly jen v kvalitě distribuční sítě, dochucování tabáku a marketingu.

Na přelomu 20. a 21. století lidé ve vyspělém světě začali více řešit zdravotní aspekty a kouření omezovali. Tabákový průmysl si s tím dlouho nevěděl rady a musel vydávat astronomické částky za soudní spory. V poslední době se však ukazuje, že zažíváme novou revoluci v kouření a tabák se vrací na scénu.

Podle nové studie amerického ministerstva zdravotnictví za poslední rok stoupl počet kouřících středoškoláků v USA z 11 na 21 procent. Za tento nárůst mohou společensky přijatelnější e-cigarety a zahřívaný tabák. Kouření se mezi mladými lidmi opět stává cool a tabákový průmysl se postupně dostává z krize. Výchova nové generace kuřáků právě započala a tabákovým společnostem se blýská na lepší časy.

Související
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily v Hospodářských novinách. Těšit se můžete na texty Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru