Snaha Evropské unie přivést do veřejných rozpočtů dodatečné miliardy eur skrze daňové reformy naráží na právo veta, kterým v daňových otázkách disponuje každý členský stát. A některé ho využívají často. Eurokomisař pro hospodářské a finanční záležitosti, daně a celní unii Pierre Moscovici včera poprvé nastínil konkrétní způsob, jak pravidlo jednomyslnosti zrušit.

"Žádáme státy, aby začaly diskutovat o efektivnějších způsobech rozhodování," apeloval na tiskové konferenci ve Štrasburku. V některých oblastech, například v environmentální, by se státy měly na zrušení veta domluvit co nejdřív. O přísnějším zdanění digitálních společností by se podle Moscoviciho mělo hlasovat kvalifikovanou většinou (souhlasem 55 procent států, aby zároveň reprezentovaly 65 procent obyvatel unie) až od roku 2025.

Problém zrušení veta v daňových otázkách, tak jak jej navrhuje Evropská komise, spočívá v tom, že ho opět podle téhož práva veta může kterýkoliv stát blokovat. Podle předběžných odhadů současná snaha komise narazí na odpor řady z nich, český postoj je rezervovaný.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.