Ani opakované dotazy na celní správu neujasňují, jakého charakteru byla její společná akce s elitními vojáky české armády loni v červnu. Poté co na ni upozornil Ekonomický deník, vznesli někteří politici podezření, že vojáci 601. speciální skupiny z Prostějova zasahovali protizákonně.

Celní správa uvedla, že se jednalo jen o cvičení. Poslankyně za ODS Jana Černochová vzápětí zaslala písemné interpelace ministryni financí Aleně Schillerové a ministrovi obrany Lubomíru Metnarovi. "Je pravda, že celní správa žádala ministerstvo obrany o nasazení vojáků ke sledování osob podezřelých z organizování a řízení trestné činnosti?" píše Černochová ministryni Schillerové. Ta zatím neodpověděla, ještě neuplynula zákonná lhůta.

HN se snažily zjistit, zda šlo skutečně o cvičení, dostupné informace jsou ale rozporuplné. V žádosti o součinnost, kterou na Generální štáb Armády ČR poslal ředitel celního odboru Petr Mašek, stálo odvolání se na zákon o spolupráci v trestním řízení. Podobně zástupce generálního ředitele celní správy Robert Šlachta potvrdil, že zásah byl veden proti vietnamským obchodníkům podezřelým z pašování.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.