Ten lednový týden devětaosmdesátého, týden úcty k Palachově oběti, začínající nedělí 15. ledna 1989, měl své malé dějiny: spousta převážně mladých lidí (byly jich tisíce!) a představitelé disentu (už nejen Charty 77) přicházeli ke kašně znovu a znovu. I když moc proti nim zasahovala mimořádně brutálně. Přijít si i druhý, třetí… den pro jistotu dalšího nářezu, ledovou sprchu, eventuálně pro zadržení a výslech − to předpokládalo velký hněv, velkou rozhodnost, velkou odvahu.

A nad tím vším velkou úctu k mladému muži, který na tom samém místě stál před dvaceti lety sám. A hořel. Ten hněv se projevil novým postojem: tentokráte se hned rozehnat nedáme! Možná dnes, ale zítra přijdeme zase. Ve středu bijci jen přihlíželi. Kdo ví, co všechno jim šlo hlavou − nejspíše se v nich městnal vztek: Včera jsme je museli mlátit a dnes máme odkudsi shora rozkaz jenom na ně koukat? Mohlo to vypadat, že moc nahlédla, že to přepískla, a že odteďka nechá tiché projevy úcty proběhnout.

Nevíme, kdo všechno věděl, že v ten den, v tu středu, ve Vídni zasedá (další kontrolní) konference o evropské bezpečnosti a spolupráci − pokračování významné konference Helsinské, která před více než deseti lety překvapivě přiměla také Husákův režim publikovat a dodržovat lidská, tedy i občanská, politická práva. Byla to tenkrát jedna z inspirací ke vzniku Charty 77. A především Výboru na obranu nespravedlivě stíhaných, který se stal statečným monitorem toho, jak moc lhala, když slibovala. Moc se tou jednodenní přestávkou a následujícím (ve čtvrtek), mimořádně brutálním rozehnáním bezostyšně přiznala ke své slabosti: bojí se vnějšího světa, bojí se svých občanů, bojí se tak, že neví, koho se bát víc. Bít, či nebít? Podle toho…

Zatím jste si přečetli 40 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru