Matky samoživitelky jsou nejvíce ohroženou skupinou na trhu práce, na pracovišti jsou vystaveny diskriminaci a spolu s důchodci mají největší šanci spadnout do pasti chudoby.

Dobrou pozici nemají ani z hlediska společenského − zatímco samoživitel (jehož šance na nízký příjem je zhruba stejná jako u ženy) je z hlediska většinové společnosti přijímán jako "člověk, který se umí postarat o svoji rodinu", matka samoživitelka je naopak vnímaná jako "člověk, který si neuměl vybrat toho, s kým si pořídí dítě". A nejlepším řešením by pro ni bylo pořídit si někoho jiného, lepšího, a pokud možno neotravovat. V podobném duchu se ostatně v minulých letech vyjádřili lidovečtí politici Jiří Čunek či Pavel Bělobrádek, doopravdy ale pouze nahlas řekli to, co si myslí nejen jejich voliči.

Veřejné mínění a společenské postavení ženy samoživitelky je podstatné pro to, jakým směrem se ubírá debata na téma zálohové výživné. Tedy na možnost, že by alimenty platil za nezodpovědného rodiče stát, který by jej následně vymáhal. Výživné se týká všech dětí, ať už žijí samy s matkou, či otcem. Podle statistik ale většinově ovlivní finanční situaci žen, protože jsou to právě ony, kdo se převážně stará o děti. Možná i proto někteří konzervativní politici spolu s odpovědností matky tak rádi připomínají, že je důležité, koho že si to vlastně vybírá.

Naopak to, že české rodiny jsou kvůli relativně nízké hladině příjmů (vzhledem k celkovým výdajům) závislé na dvou příjmech, zdůrazňují jen málokdy.

Zatím jste si přečetli 60 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru