Největší obavy tuzemských podniků se pomalu naplňují. Ochlazení německé ekonomiky podkopává výkonnost celé eurozóny, kam proudí většina českého exportu. Ten spolu s útratami domácností tvoří většinu českého HDP. Zpomalení průmyslu v Německu tak může v nejhorším případě podlomit ekonomický boom, který Česko zažívá již od roku 2014.

Z dat, zveřejněných v pondělí Eurostatem, vyplynulo, že během listopadu klesla průmyslová výroba v 19 zemích platících eurem nejstrměji od února 2016. Mezi říjnem a listopadem se výroba propadla o 1,7 procenta. Meziročně činil pokles 3,3 procenta. Údaje odráží již dřívější data z Německa. Současně potvrzují, že strach českých firem o poptávku v největší evropské zemi není planý.

Hrozbu zpomalení německé ekonomiky uvádí jako největší problém pro Česko téměř dvě třetiny ze čtyř set podniků dotázaných v nedávném průzkumu ČSOB. Anketa ukázala, že se propadu Německa bojí české firmy výrazně více než nejistot spojených s odchodem Británie z Evropské unie. Zatímco další vývoj ekonomiky v Německu vnímá jako klíčový 61,3 procenta z dotázaných, jen 33,5 procenta byznysmenů má obavy z negativních dopadů brexitu. Obavy o německou ekonomiku předčí i potíže s nedostatkem volných pracovníků na českém trhu, růstem mezd a výrobních nákladů.

1,32 bilionu

korun byla hodnota exportu českých firem do Německa mezi lednem a listopadem 2018. To představuje 28 procent ze 4,07 bilionu korun českého vývozu ve stejném období.

61,3 procenta

ze 400 dotázaných firem v průzkumu ČSOB vnímá ochlazení v Německu jako nejdůležitější hrozbu pro českou ekonomiku.

Jak to vidí firmy

Náchodský výrobce elektromotorů Atas, pro kterého vývoz do Německa činí velkou část ročního obratu okolo miliardy korun, pocítil zpomalení u západních sousedů již loni.

"Zatímco průměrný meziroční růst našich tržeb v letech 2013 až 2017 činil v Německu 8,1 procenta, loni jsme oproti roku 2017 zaznamenali pokles 5,4 procenta. Nejednalo se o žádnou fatální záležitost, protože výpadek se nám podařilo téměř beze zbytku nahradit v tuzemsku, ale pro letošek očekáváme další propad," řekl HN Otto Daněk, generální ředitel firmy. "To už by bylo potřeba přijmout určitá opatření, včetně omezení nákladů a hledání nových trhů," dodal.

Zatím jste si přečetli 50 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru