Závěr roku 2018 byl na finančních trzích ve znamení skepse. Známky zpomalování hospodářského růstu v řadě regionů světové ekonomiky, kombinované se zpřísňováním měnové politiky ve Spojených státech, vedly k obavám z recese. To se v průběhu prosince neblaze podepsalo na akciích a zároveň klesly výnosy bezrizikových aktiv, ať už jde o vládní dluhopisy v USA, či v Německu.

Změna rétoriky americké centrální banky v prvních dnech nového roku napomohla k oživení akciových trhů. Šlo ale jen o částečnou nápravu a trhy rozhodně optimismem nesrší, zejména v západní Evropě. Výhledy ekonomik se přepisují dolů, klesá důvěra firem i spotřebitelů.

Nálada je bez nadsázky o 180 stupňů jinde než před dvanácti měsíci. Přílišná skepse ovšem může znamenat příležitost. Jestliže na počátku loňského roku finanční trhy a ekonomické prognózy překypovaly optimismem, jejž mohla realita jen těžko překonat, tak nyní je startovní můstek díky dominujícím obavám nastaven lépe.

Řada faktorů, jež měly v roce 2018 rušivý vliv, přitom může opadnout (například růst úroků v USA), sníží se nejistota ohledně brexitu, evropské automobilky vstřebají dopad emisních norem. Sentiment v ekonomice by se měl začít zlepšovat, což by měla pocítit i nálada trhů.

Související
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru