Ani rozhodnutí soudu nepřimělo prezidenta Miloše Zemana po čtyřech letech jmenovat navržené kandidáty na univerzitní profesory. Univerzita Karlova proto hodlá během příštích dnů na hlavu státu podat správní žalobu.

Prezident odmítl opakovaně podepsat jmenovací dekrety Ivana Ošťádala a Jiřího Fajta i poté, co mu soud věc vrátil loni v dubnu k dalšímu řízení. "Univerzita Karlova obdržela prostřednictvím ministerstva školství toto rozhodnutí prezidenta republiky," uvedl mluvčí Karlovy univerzity Václav Hájek s tím, že zpráva šla z Hradu nejprve na ministerstvo školství, které ji v prosinci minulého roku předalo univerzitě. Až včera se tato informace poprvé dostala na veřejnost.

Rektor vysoké školy Tomáš Zima oznámil, že po dohodě s právníky vypracuje univerzita během pěti až deseti dnů správní žalobu na prezidenta. "Jde o hájení principů akademických svobod," uvedl Zima na tiskové konferenci. I v případě vítězství u soudu je ale otázkou, zda přiměje prezidenta přehodnotit své rozhodnutí.

Případ se táhne už od května roku 2015, kdy Zeman odmítl podepsat jmenovací dekrety zmíněných docentů Karlovy univerzity a navíc i Jana Eichlera z VŠE. Své rozhodnutí tehdy prezident zdůvodnil prohřešky kandidátů z minulosti.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.