Nedostatek zdravotních sester začínají pacienti pociťovat na vlastní kůži. Podle České asociace sester jich chybí tři tisíce a nemocnice kvůli chybějícímu personálu musí rušit lůžka, často i celá oddělení. Pacienti tak často leží i na místech, kam nepatří, mnozí i na chodbách. HN zjistily, že se problém netýká jen velkých nemocnic, jež zajišťují specializovanou péči, ale i těch v menších městech.

Pětaosmdesátiletou paní Danu odvezla minulý týden záchranka do pražské Nemocnice Na Bulovce kvůli nízkému tlaku a dehydrataci. "Ležela jsem v provizorní místnosti na lehátku, oddělená plentou od ostatních pacientů, kteří na tom byli ještě mnohem hůř než já. Raději jsem podepsala papír, že půjdu domů. I když by mi vzhledem k zdravotnímu stavu bylo v nemocnici samozřejmě lépe," líčí seniorka.

O špatné situaci ví i ředitel nemocnice. "Chybí nám zhruba 100 sester, nemocnice proto už před časem uzavřela zhruba polovinu chirurgického oddělení a desítky lůžek na interním oddělení. Navíc nám každý rok přibývají tisíce pacientů ze středočeských nemocnic, které omezují nepřetržitý provoz nebo uzavřely některá oddělení úplně," vysvětluje ředitel Bulovky Jan Kvaček a dodává: "Nemocnice lůžka velmi postrádá, ale bez sester je nelze obsluhovat."

Stejně neutěšená situace je i v ostatních zdravotnických zařízeních. Například pražská Thomayerova nemocnice uzavřela v minulých letech celkem 138 lůžek na interním oddělení a 66 lůžek na chirurgii. I zde ukládají pacienty na chodby nebo na oddělení, kam nepatří. "Odhadujeme, že se jedná nanejvýš o pět procent pacientů," potvrzuje mluvčí nemocnice Petr Sulek. V praxi tak jde o stovky až tisíce pacientů ročně.

Plno má i Všeobecná fakultní nemocnice v Praze, která musela zrušit 50 interních a 25 chirurgických lůžek. Občas tak musí dočasně ukládat pacienty z interny například na oční oddělení nebo na stomatochirurgii. Nápor pacientů pociťuje i Fakultní nemocnice Královské Vinohrady, které přitom ubylo v poslední době 20 lůžek na chirurgii a stejný počet i na interním oddělení.

Zatím jste si přečetli 40 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.