Spojené státy americké stupňují diplomatický tlak na Německo, aby upustilo od výstavby druhé větve plynovodu Nord Stream vedoucí po dně Baltského moře z ruského Vyborgu přímo do Spolkové republiky. Napětí mezi oběma zeměmi zesílilo poté, kdy americký velvyslanec v Berlíně Richard Grenell poslal dopis několika německým společnostem, které se na projektu podílejí. Důrazně je upozorňuje, že budou-li v pracích pokračovat, hrozí jim ze strany USA postih.

Dopis, o němž jako první informoval list Bild am Sonntag a poté ostatní německá média, obdržely například chemický koncern BASF v Ludwigshafenu a energetický podnik Uniper v Düsseldorfu.

"Jménem své vlády žádám podniky, aby si uvědomily nebezpečí, které tento projekt představuje pro evropskou energetickou bezpečnost, a byly si vědomy s tím spojených nákladů a rizika sankcí," píše mimo jiné americký ambasador Grenell.

9,5 miliardy

eur jsou náklady na výstavbu druhé větve plynovodu Nord Stream.

1222 km

Nord Stream je nejdelší plynovod na světě vedený po mořském dně. Rekord dosud držel Langeled vedoucí z Norska do Británie.

110 miliard

Na tolik metrů krychlových plynu se zdvojnásobí přepravní kapacita Nord Streamu po dokončení jeho druhé větve v druhé polovině letošního roku.

Americký diplomat ve svém dopise rovněž připomíná usnesení Evropského parlamentu z 12. prosince loňského roku, jež vyzývá k zastavení výstavby Nord Streamu 2.

Německé společnosti, které dopis obdržely, jej podle listu Handelsblatt považují za otevřenou výhrůžku. BASF a Uniper se obrátily na berlínské ministerstvo zahraničí s dotazem, jak mají reagovat. Ale žádné oficiální vyjádření se nečeká. Berlínská vláda nemíní spor s USA kvůli Nord Streamu 2 rozdmýchávat.

Spolkové ministerstvo zahraničí si tentokrát velvyslance Grenella "na kobereček" zvát nebude. Americký diplomat byl během posledních několika měsíců pozván do tohoto úřadu čtyřikrát. Jak ministr Heiko Maas, tak státní tajemník Andreas Michaelis mu vždy dali na srozuměnou, že vzájemné vztahy by měly vypadat jinak.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Peníze podle Leoše Rouska

Máte zájem o informace z ekonomiky v širších souvislostech?

Zadejte svou e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr informací, které se během týdne objevily v médiích. Těšit se můžete na komentář událostí od Leoše Rouska, hlavního analytika Hospodářských novin.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru