Stát se biologem zatoužil Ondřej Smetana už v jedenácti letech, když se ve školních praktikách poprvé podíval do mikroskopu − na cibuli.

"Doma jsem pak škemral o mikroskop. Dostal jsem ho k Vánocům a od té doby pořád něco zkoumal. Hlavně rostliny a houby. Ty mě zajímaly odmalička," vzpomíná pětatřicetiletý vědec. Zanícení ho teď dovedlo až k objevům, které mohou přepsat celé kapitoly učebnic a zvýšit výnosy zemědělcům.

Rostlinným biologům z univerzity ve finských Helsinkách, kde Smetana coby postdoktorand sedm let působí, se povedlo zatím nejkomplexněji popsat, jak rostliny rostou do šířky. Jde o poznatky světového významu. Objevy biologové minulý týden publikovali ve dvou článcích v časopisu Nature. Ten platí za jeden z nejprestižnějších vědeckých magazínů světa. Český biolog je u jednoho ze článků podepsaný coby hlavní řešitel.

Se svým týmem tak ukončil téměř stopadesátiletou vědeckou debatu o tom, kde přesně v rostlině leží a jak se chovají zárodečné buňky, které jsou odpovědné za růst rostlin do šířky. "Dosud nebylo jisté, zda jsou dřevo a lýko, tedy dva typy vodivých pletiv, vytvářené pouze jednou vrstvou zárodečných buněk, nebo jsou tyto vrstvy dvě. Nyní jsme experimentálně dokázali, že v takzvaném kambiu, což je dělivá buněčná vrstva vytvářející dřevo a lýko, je jen jedna vrstva zárodečných buněk," uvádí univerzita v tiskové zprávě.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.