Právě provádíme finanční transakci nutnou k dokončení akvizice společnosti z Dubaje. Převod peněz je třeba udržet v naprosté tajnosti, aby se o něm nedozvěděla konkurence − stálo v jedné ze zpráv, již loni v březnu obdržel šéf nizozemské pobočky firmy Pathé Dertje Meijer. Byl v ní žádán, aby kvůli zmíněnému obchodu na přiložený účet ze svého rozpočtu postupně odeslal 19 milionů eur (485 milionů korun). E-maily byly odesílány z údajné soukromé adresy šéfa francouzské centrály tohoto filmového studia, což odesílatel zdůvodnil delikátností vyřizované věci.

Nizozemskému manažerovi se takový postup zdál podezřelý a po poradě se svým finančním ředitelem si vyžádal dodatečné potvrzení. Když jim pak e-mailem dorazila faktura z Dubaje i s elektronickým podpisem jejich francouzského ředitele, tisíce eur nakonec na přiložené číslo konta odeslali. Záhy se ovšem dozvěděli, že naletěli podvodníkům, kteří se za jejich představeného vydávali.

Podobné hackerské podvody známé pod termínem business e-mail compromise ("kompromitace byznysových e-mailů") jsou stále častější. Podle odhadů americké FBI kvůli nim loni přišly firmy z celého světa o celkem 12,5 miliardy dolarů, což je dvakrát více než v předešlém roce. Podvodné e-maily čím dál více útočí také na společnosti z Česka. Svědčí o tom třeba nedávný prosincový případ zpráv, které do své e-mailové pošty dostávali podnikatelé z Plzeňska.

Podvodníci, kteří se zaštítili adresou připomínající e-mail finanční správy i skutečnými jmény šéfů finančních úřadů z Přeštic a Plzně-severu, vymáhali údajné daňové nedoplatky ve výši 23 567 korun spolu s penále 9670 korun. "Toto penále nám zákon 586/1992 Sb. umožňuje prominout, pokud svůj daňový nedoplatek uhradíte do pěti pracovních dnů od obdržení této výzvy," stálo ve zprávě, jejíž pravost finanční správa obratem dementovala a nyní zvažuje podat trestní oznámení na neznámého pachatele.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 60 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu svým přátelům
  • Přístup do on-line archivu od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek?
Dočtěte si ho za 19 Kč.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.