Britské supermarkety mají zásoby potravin jen na jeden a půl dne. Pokud Británie odejde z Evropské unie bez jakékoliv dohody a nastane takzvaný divoký brexit, je možné, že v tamních obchodech bude jídlo chybět. Stejně tak například léky. Britská policie už supermarkety vyzvala, aby posílily ostrahu pro případ, že lidé v panice vezmou obchody útokem. Spojené království by z unie mělo odejít 29. března.

Krize může přijít, pokud v úterý Dolní sněmovna odmítne dohodu o podobě brexitu, jak ji se státy EU vyjednala premiérka Theresa Mayová. Ta v pondělí v apelu na poslance prohlásila, že hrozí nejen odchod bez dohody, ale i "mnohem větší nebezpečí, že neodejdeme vůbec".

Zatím vše nasvědčuje tomu, že se poslanci postaví proti ní. Návrh odmítá nejen opozice, ale i desítky poslanců za její vlastní Konzervativní stranu. Bez jejich podpory Mayová nemůže dát dohromady potřebnou většinu hlasů.

20 let

platí dohoda z roku 1998, která ukončila násilnosti mezi unionisty a separatisty v Severním Irsku. Plánovaná pojistka EU pro brexit nemá být její náhradou.

V případě odmítnutí se hrozba "divokého" brexitu výrazně přiblíží. Většina poslanců si sice nějakou formu dohody přeje, jenže nejsou schopni se domluvit na žádné variantě. Na stole je pouze smlouva s EU, kterou vyjednala Mayová.

Ta bude muset v případě porážky v parlamentu poslancům do pondělí předložit plán B.

Nejpravděpodobnější je, že do Dolní sněmovny opět pošle dokumenty, jež s unií dojednala. Prostě proto, že žádná jiná propracovaná varianta neexistuje. Mayová však zřejmě unii požádá o některé ústupky, aby mohla "rebelující" poslance přesvědčit.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.