Jan Pavlík

Šéf prodeje akcií v J&T Bance. V minulosti vedl obchodování s akciemi ve Wood & Co.

Zkuste mix amerických akcií a dluhopisů dobrých českých firem.

◼ Nejsem přesvědčen, že jsme letos na pokraji ekonomické krize, tudíž bych volil strategii investic do rizikovějších aktiv − třeba do mixu akcií a korporátních dluhopisů. U akcií bych se zaměřil především na americké společnosti. U dluhopisů naopak na domácí emise v české měně. Opatrnější bych byl u investic do realit a méně likvidních aktiv, kde může dojít k ochlazení zájmu investorů a stagnaci.

◼ Jsem lehký optimista − i tento rok má smysl investovat do akcií. Očekávám zvýšené výkyvy a bude hodně záležet na výběru konkrétních titulů a správném načasování. Americké akcie mohou v průběhu roku dosáhnout nových maxim a po prosincových masivních výprodejích vidím u některých akcií značný růstový potenciál.

◼ Co se týče mých osobních investic, větší část portfolia držím dlouhodobě v akciích a tam se i tento rok budu snažit využít příležitostí. Preferuji americké akcie, ale i na naší malé burze se dají najít zajímavé příběhy. Pro konzervativnější investory jsou tu akcie O2 se zajímavou dividendou nebo ČEZ. Růstovou story vidím například u firem jako Avast nebo Kofola.

Miloslav Vyhnal

Předseda představenstva soukromého investičního butiku Pactio Invest a bývalý investiční ředitel KKCG.

Na investice do akcií dejte pozor, zaměřte se třeba na dividendové tituly.

◼ V roce 2019 bude dobré investovat do méně rizikových aktiv než jen do akcií. Tržní valuace se mi zdají vysoké a je obtížné vybrat tituly s optimálním výnosem vůči riziku. Čeká se další zvyšování úrokových sazeb, což nebude pro akcie příznivé.

◼ I letos bych ale část prostředků zainvestoval do akcií a zaměřil bych se na společnosti s inovativním produktem, na necyklické akcie nebo na dividendové tituly. Lze najít i akcie britských společností s globálním přesahem, jejichž cena je stlačena kvůli brexitu. Část bych alokoval do alternativních aktiv jako umění, víno a podobně. V jednomilionovém portfoliu mohou být dobrým uchovatelem hodnoty. Jako "spekulativní investici" bych v tomto portfoliu nakoupil i britskou libru, která se mi jeví jako podhodnocená.

◼ Primárně budu investovat do našich projektů v oblasti inovativních technologií − internetu věcí, medicíny a on-line vzdělávání, tak aby jejich hodnota rostla. Ve volném čase budu investovat do akcií, zaspekuluji si na měnový kurz a užiju si trochu adrenalinu. Investovat do kvalitního vzdělání vlastních dětí se mi rozhodně jeví jako správná investice v kterékoliv fázi vývoje ekonomiky a trhů. A budu-li mít opravdu volný milion, budu investovat do sebe: prolyžuji to ve Francii a v Kanadě, a co zbude, proplachtím na lodi.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 60 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru