Rok 2018 byl pro většinu investorů zklamáním. Dobře to ukazují data, která shromažďuje Deutsche Bank: investice prodělaly ve více než 90 procentech případů v sedmdesáti třídách aktiv, včetně akcií, dluhopisů, měnových instrumentů či komodit. To je nejhorší výsledek za celých 117 let, po které německá banka statistiku zhodnocení aktiv sleduje. Se ziskem skončily prakticky jen hotovostní peníze, ale ani ty nedokázaly vynést tolik, aby je neznehodnocovala inflace. (Deutsche Bank výnosy sleduje v dolarovém vyjádření a americká měna loni posílila.)

Do čeho investovat milion korun v roce nejistých akcií? Ekonomové a investoři nepodléhají pesimismu

Štěpán Křeček, hlavní ekonom v BH Securities, obchodníkovi s cennými papíry, upozorňuje, že zklamání investorů je ještě umocněno tím, že rok 2017 byl naopak velmi dobrý: ztrátu přineslo jen pouhé jedno procento tříd aktiv. "Přestože ve veřejném prostoru převládaly zprávy o dobrém stavu reálné ekonomiky, uplynulý rok byl z hlediska investic tragický," řekl HN Křeček. "Zjednodušeně řečeno − předloni rostlo téměř vše, zatímco loni před poklesy nebylo kam utéct."

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru