Na první pohled tahle situace nemá příliš logiku. Centrální banka už druhým rokem opakovaně zvyšuje svou klíčovou úrokovou sazbu, což má zdražovat cenu peněz − tedy úvěrů, ale i vkladů. V případě hypoték se to dít začalo, ovšem sazby u vkladů na účtech banky zvyšují jen velmi zanedbatelně. Peníze, které na nich leží, tak i po zúročení ztrácejí hodnotu.

Termínované účty, které nabízejí nejlepší zhodnocení, vynesly loni v průměru 1,3 procenta, zatímco ceny rostly výrazně víc: podle nejčerstvějších údajů byla inflace přes dvě procenta.

Období, kdy rostoucí ceny "požírají" hodnotu úspor, trvá přibližně od konce roku 2016. Tehdy inflace po delší době prorazila průměrnou sazbu termínovaných vkladů.

Hlavním důvodem, proč se to děje, je tvrdý konkurenční boj v prodeji hypoték. Podle analytiků, které HN oslovily, se banky zdráhají příliš zvyšovat sazby hypotečních úvěrů, aby měly šanci získávat nové klienty a neztrácely stávající. V tom jim pomáhají nízké sazby na běžných i termínovaných účtech − pokud by je banky zvýšily, stouply by jim náklady.

"Je to situace, která trochu brzdí záměr ČNB zpřísňovat měnovou politiku," tvrdí hlavní ekonom ING Bank Jakub Seidler s tím, že tempo růstu základní sazby centrální banky je rychlejší než zdražování hypoték.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru