Hloupý, kdo spoří, hloupější, kdo by mu platil úroky. Mírně upravené přísloví sedí na tuzemské střadatele a banky, do nichž Češi "nanosili" hodně přes bilion korun, až příliš dobře. I v současnosti. Pochybností, zda to není nadsazené tvrzení, se zbavíme pohledem do ceníku velkých bank.

Například ta, u níž má peníze (stále ještě) nejvíc Čechů, své klienty v sekci věnované spoření odvážně vyzývá "Spočítejte si, kolik uspoříte". Výchozí nastavení jednoduchého kalkulátoru počítá s měsíčním vkladem 1000 korun po dobu 60 měsíců. Když se tedy střadatel nechá přesvědčit, že bude bance posílat po celých pět let tisícovku měsíčně, vyšplhají se jeho úspory nakonec na 60 259 korun. Čtete dobře, banka během pěti let dokáže svěřené peníze "zhodnotit" o 259 korun více, než je v silách slamníku, do kterého bychom bankovky jen strkali. Nabízený úrok při současné dvouprocentní (či v posledních letech většinou o něco vyšší) inflaci stačí s odřenýma ušima na to, aby ochránil kupní sílu prvních tří vložených tisícovek. Následujících 57 vkladů už inflace nerušeně znehodnocuje, úplně stejně, jako kdyby si úspory hověly právě ve slamníku.

Pokud si říkáte, že úrok je tak směšný jednoduše proto, že tak nízkými vklady se banka nechce otravovat, klidně se odvažte a posuňte všechny voliče kalkulátoru na maximum. Tím nasimulujete velice dobře situovaného a extrémně trpělivého střádala, který po deset let měsíc co měsíc ukládá 100 tisíc korun − aby za to inkasoval stejný roční úrok 0,2 procenta. Absurdita této nabídky je ještě podtržena tím, že ji veřejně inzeruje banka, která má (zřejmě už jen jako historický přežitek) spoření dokonce v názvu.

Zatím jste si přečetli 50 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru