Ziskovost českých firem klesá. Loni ve třetím čtvrtletí se jejich souhrnná míra zisku v sezonně očištěném vyjádření propadla na nejnižší úroveň minimálně od roku 1999. Čím vyšší míra zisku je, tím více peněz firmám zbývá po uhrazení nákladů spojených s výrobou. Mají více peněz nejen na dividendy, ale i na investice.

Míru zisku ovlivňuje hlavně vývoj takzvaných jednotkových mzdových nákladů, které zohledňují růst mezd a zároveň růst produktivity práce. Ty stoupnou letos v Česku tempem zhruba pěti procent, nejvýrazněji v celé Evropské unii, čili v žádné jiné zemi EU letos nebude růst produktivity zaostávat tak výrazně za růstem mezd jako u nás.

Vyšší investice firem by vedly k citelnějšímu růstu produktivity. Je ovšem otázka, zda jsou jejich marže stále dostatečné, aby na žádoucí investice měly. Současný enormní růst mezd, poháněný i přidáváním ve státní sféře a zvyšováním minimální, respektive zaručené mzdy, staví podniky před následující dilema. Na jedné straně je růst mzdových nákladů podněcuje k investicím a navyšování produktivity, na straně druhé ovšem ten samý růst mzdových nákladů vytváří nepříznivý tlak na jejich marže, který je může od celospolečensky žádoucího investování odradit.

Administrativní tlak na růst mezd − na rozdíl od přirozeného tlaku tržního − tak představuje stále rizikovější "hru s ohněm".

Související
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru