Usednuvši u stolu, začala číst knihu. Přechodník, jímž je uvozen i tento článek, se v řeči dnes již téměř nepoužívá a zřídka jej lze zahlédnout i v psané podobě. Dosud se je přesto děti učily. Tomu ale bude možná konec. Národní ústav pro vzdělávání, který spadá pod ministerstvo školství, je navrhuje vypustit z učebnic základních škol. Zároveň zvažuje vynechat také skloňování některých zájmen − například jenž, týž, tentýž.

"Oba tyto jevy žáci pochopí z kontextu, není třeba, aby se museli učit celé vzory zájmen, z nichž pak byli dříve klasifikováni," vysvětluje Miloš Mlčoch z katedry českého jazyka a literatury Pedagogické fakulty Univerzity Palackého.

Miloš Mlčoch je jedním z odborníků, kteří pod dohledem zmíněného Národního ústavu pro vzdělávání připravují nové rámcově vzdělávací programy. Podle nich se budou učit děti od mateřských škol až po ty střední.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.