Podávání občerstvení ve vlacích, ať již v jídelních vozech nebo formou pojízdného bufetu, je už běžnou službou pro cestující. Když si ale dávají například kávu cestou z Brna do Prahy, nemusí vůbec tušit, že právě přispívají do maďarské nebo rakouské státní pokladny. Za rok tak podle odhadu prodejců přijde Česko o miliony.

Zatímco v běžném podnikání se platí DPH v zemi, kde k prodeji zboží či služby dojde, v případě prodeje ve vlacích je situace jiná. Veškerá DPH z prodeje občerstvení během cesty jde do rozpočtu té země, kde má spoj výchozí stanici, tedy například ve Vídni. "Při poskytování stravovací služby na palubě lodi, letadla nebo ve vlaku je místem plnění místo zahájení přepravy osob," potvrdil mluvčí ministerstva financí Michal Žurovec.

Doplnil, že takové řešení představuje "vstřícnost vůči poskytovatelům stravovacích služeb". Jenomže právě poskytovatelé stravovacích služeb říkají, že takový způsob zdanění je pro ně velkou byrokratickou zátěží, navíc obírá českou státní pokladnu o peníze.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.