Předsevzetí do nového roku? Mnoho z nás chce po nedávných svátcích zhubnout, někteří třeba přestat kouřit, jiní se možná hodlají zdokonalit v angličtině… Po celém světě je ale hodně lidí, kteří mají úplně jiné starosti a jiná přání. Přáli by si třeba spatřit svět kolem sebe, dopřát sobě nebo svým dětem léčbu, která je pro ně nedostupná, někdo by rád získal jen střechu nad hlavou a existují celé oblasti a země, kde by lidé potřebovali víc vody. Můžeme jim nějak pomoct? Dokonce musíme. Chudoba, oteplování planety, sucho − to všechno se týká i nás.

Dobrá zpráva je, že i taková přání se daří plnit, a to i díky technologickému pokroku. Po celém světě dnes už vznikají řešení na bázi umělé inteligence, která pomáhají zlepšovat život handicapovaným i lidem v nouzi.

Například zrakově postiženým pomáhá s rozpoznáváním okolí bezplatná zvuková aplikace Seeing AI, farmářům umožňuje analýza dat zvýšit udržitelnou výrobu potravin a lékařům zase speciální algoritmus modeluje virtuální podobu obličeje. Díky tomuto algoritmu dokážou chirurgové zdokonalit operace dětí s vrozenými vadami tváře po celém světě. Technologie na bázi umělé inteligence mají obrovský potenciál posílit lidskou vynalézavost, aby pomohla zlepšit životy nás všech a zejména právě těch, kteří jsou nejzranitelnější.

Také Evropská komise do svých priorit zahrnula využívání umělé inteligence pro start-upy a vědce. Jejím cílem je, aby AI fungovala pro dobro lidstva.

A přesně k tomuto cíli bychom rádi přispěli i my. Nedávno jsme proto vypsali granty Umělá inteligence pro dobrou věc. Cílem je podpořit kreativní nápady z celého světa na zlepšení života lidí se speciálními potřebami či pomoc s humanitárními problémy a hospodařením s trvale udržitelnými zdroji. Boj proti změnám klimatu, za čistší oceány či úsilí zastavit obchodování s lidmi jsou jen některé z mnohých výzev, kterým AI může pomoci.

Už dnes v této oblasti spolupracujeme s úžasnými neziskovými organizacemi, společnostmi i univerzitami po celé Evropě. Umělou inteligenci využívá například Norská rada pro uprchlíky nebo společnost Tech proti obchodování s lidmi. Známý je třeba i nizozemský projekt Čištění oceánů, který simuluje pohyb odpadu po vodní hladině a pomáhá ho tímto způsobem odstraňovat.

Jsem potěšen, že k takovým inovátorům patří už i tým odborníků ze Slovenska. Start-up Rain for Climate, který zatím jako jediná společnost v rámci Česka a Slovenska získal náš grant ve formě přístupu k nejnovějším technologiím. Vědecký tým start-upu zjistil, že za klimatickými změnami a globálním oteplováním nestojí pouze vysoká produkce CO2, ale i to, že planetu dlouhodobě vysušujeme. Start-up vyvíjí vlastní unikátní systém, jak pomocí analýzy dat z dronů problém s odvodňováním řešit.

Zatímco se všechny tyto organizace snaží svými nápady přispět k řešení humanitárních a environmentálních problémů, je nesmírně důležité, aby se do procesu zapojily také vlády a politická uskupení. Je to právě jejich zodpovědnost zajistit, aby umělá inteligence byla využívána bezpečným způsobem a pro blaho všech lidí po celém světě.

Pokud i vy máte nápad, jak s pomocí umělé inteligence zlepšit svět kolem nás, rád si ho poslechnu.

Související
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru