Americká šperkařská společnost Tiffany svým zákazníkům nově poskytne informace o původu svých diamantů. Všechny kousky nechala označit laserem, který na ně vypálí okem neviditelné "výrobní číslo". To pak nese informace o regionu a zemi, kde byl diamant vytěžen.

Chce tak vyjít vstříc některým zákazníkům, kteří chtějí mít jistotu, že si nekoupí takzvané krvavé diamanty, z jejichž prodeje se financují konflikty v Africe.

Tiffany nyní získává zhruba 80 procent svých diamantů v neopracovaném stavu, kdy je nakupuje rovnou od zdroje, tedy často od těžařských společností. Zbytek pak pochází od prostředníků. Tiffany tak zatím nedokáže zákazníkům přesně říci, v jakém dole byl konkrétní diamant vytěžen, popisuje agentura Bloomberg.

1,01 miliardy dolarů

byly tržby Tiffany ve třetím čtvrtletí 2018, což byl meziroční nárůst o čtyři procenta. Čistý zisk poklesl o pět procent na 94,9 milionu dolarů.

Firma to plánuje do budoucna změnit a jít ještě dál. Tiffany jako vůbec první šperkařství chce do roku 2020 svým klientům poskytovat i další detaily o nabízených diamantech a jejich cestě z dolu až do luxusních prodejen. Informovat je chce například o tom, kde byly vybroušeny a usazeny.

Šéf společnosti Alessandro Bogliolo doufá, že jednou budou poskytovat i údaje o tom, kdo diamant vybrousil a kdo ho usadil do šperku.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.