Prezident Donald Trump nemá rád mezinárodní instituce. Platí to i pro Světovou banku, která prý stojí americké daňové poplatníky příliš mnoho peněz. Rozpory s Bílým domem ohledně pomoci rozvojovým zemím či boje s klimatickými změnami vedly až k rezignaci šéfa banky, jímž byl Jim Yong Kim − Američan korejského původu.

Ten překvapivě oznámil, že koncem ledna končí, tři roky před vypršením mandátu. Nahradí ho bulharská ekonomka a politička Kristalina Georgijevová, dosavadní viceprezidentka Světové banky.

Georgijevová, která předtím zhruba šest let zastávala funkci evropské komisařky, ale bude Světovou banku řídit jenom dočasně. Jde o to, že post nejvyššího šéfa této významné instituce podle nepsané tradice obsazují USA, zatímco v Mezinárodním měnovém fondu patří Evropanům.

195 miliard dolarů

Suma, kterou dosud Světová banka půjčila zemím na různé projekty. Nejvíce peněz poskytla Indonésii, Brazílii a Mexiku.

V čele měnového fondu od července 2011 stojí Christine Lagardeová, bývalá francouzská ministryně financí. Poprvé v historii tak nastává situace, kdy v čele dvou klíčových globálních institucí, půjčujících celému světu, stanou dvě ženy.

Finanční komunita očekává, že o funkci prezidenta Světové banky se rozhoří boj. Budou si ji nárokovat Spojené státy, největší akcionář banky se skoro 16 procenty hlasovacích práv.

"Pro USA se naskýtá šance, aby ve Světové bance zavál nový vítr. Boj s klimatickými změnami se stává až posedlostí, místo toho by se měla soustředit na projekty v infrastruktuře vytvářející pracovní místa," vidí hlavní úkol nového prezidenta Judy Sheltonová, zastupující Spojené státy ve vedení Evropské banky pro obnovu a rozvoj (EBRD).

Světová banka, jejímiž členy je 189 zemí, financuje četné projekty, jejichž cílem je především boj proti chudobě a pandemiím, negramotnosti či změnám klimatu a dále potravinová a energetická bezpečnost.

Prezident Donald Trump ale vidí své priority jinde. "Mezi ním a Světovou bankou vznikl hluboký příkop," komentuje server Spiegel Online. Trump v červnu 2017 oznámil, že Spojené státy odstupují od Pařížské dohody o klimatu. Je zastáncem uhelné energetiky a mezinárodní organizace obviňuje, že často jednají v rozporu s americkými zájmy.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 40 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • Pravidelné speciály v digitální podobě
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Nevybrali jste si? Přejděte na všechny nabídky předplatného HN.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.

Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru