Národní knihovna již několik let skenuje svazky a ukládá je do digitální knihovny. Do té se dosud šlo připojit pouze z jejích počítačů v pražském Klementinu či depozitáře v Hostivaři a z Moravské zemské knihovny v Brně, která na projektu spolupracuje. Již brzy by však měli mít čtenáři možnost dostat se k naskenovaným knihám vzdáleným přístupem ze svého počítače a také ze všech ostatních českých knihoven. Umožnit to má licenční smlouva mezi agenturou Dilia, která zastupuje autory tištěných děl, a Národní knihovnou. Jenže knihovníci potřebují, aby jim na to ministerstvo kultury uvolnilo peníze. Podle agentury se k tomu ale úřad nemá, a celý projekt tak v podstatě zamrzl.

Podle smlouvy má Dilia v letošním roce na odměnách pro autory dostat od Národní knihovny 8,5 milionu korun, v roce 2020 17,5 milionu a v roce 2021 18,5 milionu. Tyto peníze má rozdělit mezi autory, kterých v Česku zastupuje přibližně dvě stě tisíc.

"V uplynulých dvou letech jsme v těsné a přátelské spolupráci s Národní knihovnou vytvořili systém licencování Národní digitální knihovny. Smlouva je připravena k podepsání, tomu bohužel zabraňuje ministerstvo kultury," říká ředitel agentury Jiří Srstka.

Podle informací HN se však spor týká právě peněz za licenční poplatky, které ministerstvu kultury připadají příliš vysoké. Ministerstvo však podle vyjádření mluvčí Petry Hrušové odmítá, že by podpis smlouvy mělo blokovat.

Zatím jste si přečetli 50 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.