Společnost Huawei se nyní tvrdě ohradila vůči podezření, že její telekomunikační a počítačová zařízení pro Česko představují bezpečnostní riziko. "Na českém trhu je spousta dalších výrobců. Tak proč se kyberúřad nezaměřil taky na ně? Pro to, z čeho jsme nyní obviňováni, neexistují žádné důkazy. Za dobu našeho fungování jsme obdrželi několik ocenění za náš systém zabezpečení," řekl v rozhovoru pro HN, vůbec prvním, který k nynější kauze poskytl, šéf tuzemské pobočky čínské firmy Radosław Kedzia.

Rozhovor: Varování českého kyberúřadu nás poškodilo, nevylučujeme právní kroky. Kauza může ovlivnit naše plány investovat v Česku miliardy, říká tuzemský šéf Huaweie

Týden před Vánoci vydal Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) závazné varování týkající se právě Huaweie a další čínské telekomunikační firmy ZTE. Podle úřadu by se měly mít státní instituce stejně jako strategické soukromé podniky před čínskými společnostmi na pozoru. Jejich systémů se mají buď zbavit, nebo je alespoň dodatečně zabezpečit. Huawei i ZTE jsou podle kyberúřadu personálně napojené na čínský komunistický režim a hrozí tedy riziko, že by Číně mohly v Česku pomáhat v provádění průmyslové špionáže.

Tuzemský šéf Huaweie nyní taková tvrzení popírá. "Spolupráci s tajnými službami z jakékoliv země mohu vyvrátit. My poskytujeme služby našim zákazníkům," říká Kedzia a dodává, že prý není pravda ani to, že by čínská firma musela s tamními špionážními službami na požádání spolupracovat, jak stanovují čínské zákony. "Interpretace jedné z největších právních společností v Londýně − Clifford Chance − říká, že Huawei nemá žádnou takovou povinnost, protože jde o globální společnost," uvádí.

Zatím jste si přečetli 60 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru