Zvýšit produktivitu zaměstnanců zkouší firmy v Japonsku i hodně netradičním způsobem. Unavené lidi motivují k pořádnému spánku, nebo dokonce ke krátkému "šlofíku" přímo na pracovišti. V průzkumech Japonci pravidelně obsazují první místa na žebříčcích národů, které nejméně spí − v průměru prospí šest hodin a 33 minut denně. To je o 45 minut méně než celosvětový průměr.

Jedním z těch, kdo své lidi k odpočinku vedou, je společnost Crazy, která připravuje svatby. Odměňuje zaměstnance, kteří spí nejméně šest hodin denně, a to pětkrát do týdne.

Stačí, aby si pracovník stáhl aplikaci do mobilu nebo jiného chytrého zařízení. Ta potom měří délku a kvalitu spánku, sleduje při něm dech i pohyby těla. Data posílá do firmy, samozřejmě se souhlasem daného zaměstnance. Vedení firmy jej pak odměňuje zvláštními body, které mohou lidé "vyměnit" za oběd, svačinu nebo jiné občerstvení v podnikové jídelně. Celkem si mohou přijít na jídlo a pití v hodnotě až 13 tisíc korun ročně.

Vedení společnosti si výsledky pochvaluje. Lidé jsou prý při práci kreativnější a mají více nápadů. Udělají také víc práce. "Musíme chránit práva zaměstnanců. Jinak oslabí celá země," řekl Kazuhiko Morijama, šéf společnosti Crazy, pro agenturu Bloomberg.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.