Británie přestane být členem Evropské unie už za necelé tři měsíce, 29. března. Tedy pokud se bude držet současných plánů. Může se ale stát, že k brexitu dojde později. O odklad by mohli požádat sami Britové.

Velká část britské politické scény se chce vyhnout hrozbě, že Spojené království opustí unii bez dohody o tom, jak bude po brexitu vypadat vzájemný obchod. Evropský trh je přitom pro britské firmy klíčový. Politici však nejsou schopni se na budoucích podmínkách domluvit.

Právě proto přibývají úvahy, že by Londýn měl svůj odchod odložit. Podle pravidel je to možné, pokud by o to britská vláda požádala a ostatní státy unie s tím jednomyslně souhlasily.

Premiérka Theresa Mayová i její ministři něco takového sice vylučují, o odkladu ale mluví někteří vlivní představitelé vládnoucí Konzervativní strany. "Premiérka dobrovolně nepřistoupí na možnost, že bychom z unie odešli bez dohody," napsal Nick Timothy, který byl řadu let nejbližším spolupracovníkem Mayové a detailně zná způsob, jakým uvažuje.

77 dní

zbývá do brexitu, pokud Velká Británie nepožádá Evropskou unii o odklad.

Britští poslanci budou v úterý hlasovat o podobě brexitu, kterou premiérka vyjednala s ostatními zeměmi unie. Mayová chce, aby se ještě řadu měsíců po odchodu nic nezměnilo a Británie s unií obchodovala jako dosud. Zatím se ale zdá, že podporu nezíská. Proti jsou kromě opozice i desítky poslanců Mayové vlastní Konzervativní strany. Bez nich nemá na schválení dohody šanci.

Členové Dolní sněmovny se přitom nejsou schopni domluvit na žádné jiné variantě, jak by měl odchod jejich země vypadat. Kvůli tomu roste hrozba, že nastane takzvaný divoký brexit − tedy vystoupení z unie bez jakékoliv dohody. To by nejspíš mělo dramatické dopady na britskou ekonomiku.

Zatím jste si přečetli 40 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.