◼ Jazz

Peter Bernstein
Jazz Dock, Praha, 11. ledna

Kytarista Peter Bernstein patří k nejznámějším americkým jazzovým instrumentalistům. Na jeho deskách už od 90. let účinkují klavírista Brad Mehldau, varhaník Larry Goldings či bubeník Bill Stewart. V pražském Jazz Docku kytaristu doprovodí jeho současné kvarteto, zazní skladby z loňského alba Toy Tunes.

◼ Televize

Titans
Netflix, od 11. ledna

Američané už se ho dočkali před Vánoci, ode dneška si také diváci v dalších zemích včetně Česka mohou pustit nový superhrdinský seriál pro teenagery nazvaný Titans ze světa DC Universe. Vznikl na motivy komiksových příběhů o nezletilých superhrdinech Teen Titans.

◼ Literatura

Radka Denemarková: Hodiny z olova
Nakladatelství Host 2018

Bezmála 800 stran má nový román překladatelky a spisovatelky Radky Denemarkové. Vznikal v průběhu šesti let a inspirovaly jej pobyty v Číně, kde se podle autorky políbilo to nejhorší z komunismu s tím nejhorším z kapitalismu. V knize účinkují rodina českého podnikatele, ruský diplomat, francouzský literát nebo americká studentka kaligrafie.

◼ Divadlo

Akce Kámen
Divadlo Archa, Praha, 11. ledna

Drážďanské divadlo Staatsschauspiel Dresden s režisérem Florianem Fischerem tento týden v pražské Arše uvádí představení inspirované neslavnou provokační akcí Kámen, již po komunistickém převratu roku 1948 zinscenovala StB. Ta tehdy u státní hranice s Německem vytvořila hranici fiktivní, kde se emigrantů ujali důstojníci vydávající se za americkou kontrarozvědku a snažili se z nich dostat výpověď, než je všechny pozatýkali.

◼ Opera

Adriana Lecouvreur
Přenos z Met do 25 českých kin, 12. ledna

Přenosy z newyorské Metropolitní opery pokračují novou inscenací opery Adriana Lecouvreur italského skladatele Franceska Ciley, který zemřel roku 1950. Titulní roli francouzské herečky z 18. století, která se zamiluje do válečného hrdiny, zazpívá Anna Netrebková. Orchestr povede Gianandrea Noseda, budoucí šéfdirigent Curyšské opery.

◼ Divadlo

Můj romantický příběh
Divadlo pod Palmovkou, Praha, 12. ledna

Generační divadelní zpovědí je hra mladého Skota D. C. Jacksona, která získala hlavní cenu festivalu Fringe v Edinburghu a od té doby byla uvedena v několika zemích. Příběh jednatřicetiletého muže a jeho kolegyně ze zaměstnání, kteří spolu začnou chodit po firemním večírku, je vyprávěn optikou obou protagonistů. Divadlo pod Palmovkou jej uvádí již pátým rokem.

◼ Film

Cena za štěstí
V kinech od včerejška

Navázat na úspěch Samotářů z roku 2000, na jejichž scénáři se podílela, chce padesátiletá režisérka Olga Dabrowská s novým filmem, který od včerejška promítají kina. V příběhu o lidech, kteří se ztratili cestou ke štěstí, účinkují Ivana Chýlková, Vanda Hybnerová nebo Tomáš Hanák, hudbu složil Jan P. Muchow.

◼ Výstava

Vladimír Houdek
Galerie výtvarného umění v Chebu, každý den do 17 hodin

V uznávané chebské galerii jsou k vidění obrazy a koláže Vladimíra Houdka. Absolvent ateliéru malby Vladimíra Skrepla na pražské Akademii výtvarných umění je držitelem Ceny Jindřicha Chalupeckého z roku 2012, dnes už jeho díla vlastní několik sběratelů v Německu.

Související