Někdejší sprejer, jeden z prvních českých autorů graffiti Michal Škapa alias Tron, připravil do noblesní pražské Villy Pellé výstavu nazvanou Babylon. V novorenesančním interiéru dejvické budovy, kde se jindy konají svatby, nyní visí obrazy přehuštěných, rozpadajících se měst, fantaskní termitiště slumů, obřích betonových pomníků, cihlových vil a věžáků.

"Jsem fascinovaný pozorovatel městského bujení. Někde se to rozpadá, ale někde zase roste," říká autor, který si přímočaře apokalyptickou přehlídku daroval k loňským čtyřicátinám.

Městské obrazy, na nichž není ani jedna lidská figura, míchají fragmenty skutečné architektury, kterou malíř viděl na cestách nebo si její fotografie stáhl z internetu. "Někdy se inspiruji jednou věcí, například hlavním městem Barmy, kde jsem byl minulý rok. Líbí se mi patina domů způsobená obdobím dešťů. Přitahuje mě i brutalismus, betonová zástavba a monumenty, které vznikaly za éry socialismu. V něčem jsou neskutečně silné a masivní," vyjmenovává Škapa.

Jinou část jeho tvorby představují obrazy, které vycházejí z písma. Jako každý pouliční writer Škapa propadl tvárnosti písmen. Nejsilněji na něj zapůsobilo pichacao, písmo brazilských sprejerů připomínající runy i lámané znaky metalových kapel. Z nich sestavil vlastní abecedu. "Digitalizoval jsem si ji, takže jsem jí mohl psát i na klávesnici," poznamenává umělec.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.