Někdejší sprejer, jeden z prvních českých autorů graffiti Michal Škapa alias Tron, připravil do noblesní pražské Villy Pellé výstavu nazvanou Babylon. V novorenesančním interiéru dejvické budovy, kde se jindy konají svatby, nyní visí obrazy přehuštěných, rozpadajících se měst, fantaskní termitiště slumů, obřích betonových pomníků, cihlových vil a věžáků.
"Jsem fascinovaný pozorovatel městského bujení. Někde se to rozpadá, ale někde zase roste," říká autor, který si přímočaře apokalyptickou přehlídku daroval k loňským čtyřicátinám.
Městské obrazy, na nichž není ani jedna lidská figura, míchají fragmenty skutečné architektury, kterou malíř viděl na cestách nebo si její fotografie stáhl z internetu. "Někdy se inspiruji jednou věcí, například hlavním městem Barmy, kde jsem byl minulý rok. Líbí se mi patina domů způsobená obdobím dešťů. Přitahuje mě i brutalismus, betonová zástavba a monumenty, které vznikaly za éry socialismu. V něčem jsou neskutečně silné a masivní," vyjmenovává Škapa.
Jinou část jeho tvorby představují obrazy, které vycházejí z písma. Jako každý pouliční writer Škapa propadl tvárnosti písmen. Nejsilněji na něj zapůsobilo pichacao, písmo brazilských sprejerů připomínající runy i lámané znaky metalových kapel. Z nich sestavil vlastní abecedu. "Digitalizoval jsem si ji, takže jsem jí mohl psát i na klávesnici," poznamenává umělec.
Co se dočtete dál
- V článku se dále dozvíte:
- - Co se skrývá za šifrou Škapových písmových obrazů?
- - Jak chce výtvarník rehabilitovat neonovou technologii?
- - A čím sám přispěl k neonovému okrášlení Prahy?
- První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Všechny články v audioverzi + playlist
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.