Turisté, kteří se ubytovávají přes on-line službu Airbnb, často v činžovních bytech ruší starousedlíky. Města si zase stěžují, že se pronajímatelé takových Airbnb nemovitostí často vyhýbají placení ubytovacích poplatků, které mají ze zákona platit stejně jako hotely, a vadí jim také úbytek bytů určených na klasické dlouhodobé pronájmy. Státy zase trápí špatný výběr daní ze sdíleného ubytování, které se z pouhého přivýdělku na mnoha místech světa stalo výnosným byznysem.

Zmíněným problémům v Česku nejvíce čelí Praha, která teď volá po zpřísnění regulace americké společnosti. Na řadě míst Evropy přitom už tvrdší zákony nebo městské vyhlášky fungují. Jakou mají v různých státech a metropolích starého kontinentu podobu?

Berlín

Německá metropole je jedním z měst s nejpřísnější regulací krátkodobého ubytování v Evropě i na světě. V roce 2016 tamní radnice byznys Airbnb a konkurenční německé platformy Wimdu zcela zakázala a začala vybírat pokuty až ve výši 100 tisíc eur (2,5 milionu korun). Do konce roku 2017 takový zákaz na trh s dlouhodobými pronájmy vrátil čtyři tisíce nemovitostí a městská kasa na pokutách do té doby vydělala v přepočtu 71 milionů korun.

Od května loňského roku se pravidla zmírnila, ale stále zůstávají přísná. Vlastníci mohou své nemovitosti na Airbnb sice opět pronajímat, ovšem pouze po získání speciálního povolení. Turisty lze ubytovat v části bytu, který vlastník sám obývá, a to na dobu, kterou u každého majitele určí zmíněné povolení. Možné je pronajímat i druhou nemovitost, opět ale až po získání souhlasu města a po dobu maximálně 90 dní v roce. Pokuta za porušení zmíněných pravidel stále dosahuje až desítek tisíc eur.

Zbývá vám ještě 80 % článku

Co se dočtete dál

  • Jak problém s Airbnb řešili a řeší v dalších evropských městech.
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se