Svobodná matka Tanisha Kellerová byla zvyklá žít od výplaty k výplatě. Teď se ale bojí, jak se dvaačtyřicetiletá Američanka svěřila deníku New York Times, že bude žít "od ničeho k ničemu". Kellerová pracuje na Federálním statistickém úřadu ve Washingtonu a patří mezi 800 tisíc státních zaměstnanců, kterým tento týden nepřijde výplata.

Kvůli sporům mezi prezidentem Donaldem Trumpem a opozičními demokraty o peníze na chod administrativy je bezmála třetina federálních ministerstev a úřadů zavřena. Zaměstnanci buď dále pracují, ale bez nároku na mzdu, nebo jsou doma na neplaceném volnu.

Takzvaný shutdown trvá už dvacet dní a řešení nepřinesl ani televizní projev Donalda Trumpa, který v úterý přednesl z oválné pracovny Bílého domu. "Tato bariéra je naprosto zásadní pro bezpečnou hranici," potvrdil Trump, že finance pro vládu musejí zahrnovat 5,7 miliardy dolarů na výstavbu pevné "fyzické bariéry" na hranici s Mexikem.

Demokraté ale tyto peníze odmítají uvolnit, jak v odpovědi na Trumpův projev potvrdila Nancy Pelosiová, předsedkyně Sněmovny reprezentantů v Kongresu. Podle ní by to bylo "mrhání miliardami dolarů amerických daňových poplatníků na drahou a neefektivní zeď".

Osobní účet Tanishy Kellerové už mezitím šel do "červených čísel". Přestala posílat svému synovi příspěvek na stipendium na univerzitě. "Nemám žádný polštář," uvedla pro New York Times s tím, že pokud by jí nepřišla další výplata, nebude mít ani na nájem.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.