Prodej osobních aut v Číně se loni poprvé za 20 let snížil. Klesl o šest procent na 22,7 milionu aut, oznámil tamní svaz osobních automobilů CPCA. Navzdory zhoršení hospodářského růstu přináší do budoucna určitý optimismus jednak pokrok v jednáních Číny a USA o vzájemném obchodu, stejně jako pobídky k prodeji ekologických aut, které chystá čínská vláda, uvedla agentura Bloomberg.

Na největší světový trh automobilů má negativní vliv zejména zpomalování růstu čínské ekonomiky, což zasáhlo produkci automobilek po celém světě. Pokles prodeje v posledních měsících hlásí řada zahraničních výrobců, jako je Ford, Volkswagen, Jaguar Land Rover nebo General Motors.

Analytici Goldman Sachs očekávají, že v letošním roce se prodej aut v Číně sníží o sedm procent. Na příští rok už ale počítají s tříprocentním růstem.

Naopak podle prosincového odhadu čínského svazu výrobců automobilů CAAM bude trh letos stagnovat, protože pokles poptávky po autech s benzinovým motorem by měl kompenzovat růst prodeje elektromobilů.

Související