Nezaměstnanost koncem roku po čtyřech měsících poklesů či stagnací stoupla. Z listopadových 2,8 procenta stoupla v prosinci na 3,1 procenta. Obrat v trendu nedostatku lidí na trhu práce to ale neznamená. Firmy budou mít i letos problémy obsadit volná pracovní místa a zůstanou pod tlakem odborářů, kteří požadují výrazně vyšší mzdy.

Za prosincovým růstem nezaměstnanosti stojí především konec sezonních prací v zemědělství a stavebnictví. Do evidence úřadů práce se již také ve větším počtu hlásí lidé, jimž skončily termínované pracovní smlouvy a dohody.

"Dá se předpokládat, že se množství lidí bez práce bude na podobné úrovni držet ještě další dva měsíce. Od března pak můžeme opět očekávat mírný pokles," odhaduje Alžběta Honsová, marketingová manažerka české pobočky personální společnosti Randstad.

Přestože nezaměstnanost v prosinci mírně vzrostla, meziroční podíl lidí bez práce naopak klesl. V prosinci 2017 činil 3,8 procenta. Ke konci loňského roku bylo bez práce přes 231 500 lidí, což byla vůbec nejnižší prosincová hodnota od roku 1996. I nadále naopak rostl počet volných pracovních míst. Těch bylo koncem roku 324 400.

Nabídka volných pracovních míst roste bez ohledu na to, zda se nezaměstnanost snižuje či zvyšuje. "Lze to vysvětlit tím, že na některé pozice chybí lidé s příslušnou kvalifikací a o mnohá nabízená místa není zájem," vysvětluje Honsová. Stále méně lidí chce podle ní pracovat v náročných, manuálních a špatně placených profesích.

Převis poptávky po zaměstnancích nad jejich nabídkou bude i v roce 2019 hlavním důvodem pokračujícího rychlého růstu mezd.

"Zatímco nezaměstnanost se bude i letos pohybovat na velmi nízkých hodnotách, tak ve srovnání s loňským rokem již ale nelze počítat s dalším výrazným růstem volných pracovních míst," říká analytik společnosti Akcenta Miroslav Novák.

Zatím jste si přečetli 40 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru