Trochu jako v pohádce o Popelce si ve středu mohli připadat poslanci ústavně-právního výboru sněmovny, když se probírali třemi poslaneckými návrhy ústavního zákona o obecném referendu. Prvním z dílny okamurovců, druhým od ČSSD, třetím komunistickým. Magickou trojkou ale idylka končí. Ani z jedné předlohy či jejich rýsujícího se kompromisu žádná slušivá róba pro současnou českou demokracii nebude.

Jednoduše proto, že vpouštět do politické arény nevypočitatelnou šelmu jménem plebiscit a upravovat kvůli tomu ústavu zrovna v době boomu populistických stran i prezidenta je nerozum a hazard. Hrozí totiž, že místo lepšího vyjádření vůle lidu se u nás referendum zvrhne jen v nástroj partají, zájmových skupin či jednotlivců ke zvyšování volebních preferencí. Což dorazí zbývající důvěru v politiku, demokracii i její hodnoty. Všude tam, kde v historii vládli populisté nebo extremisté, posloužily plebiscity většinou jen upevnění jejich moci.

Může znít nadějně, že předběžná shoda "proreferendových" stran se postupně blíží spíš umírněným představám sociálních demokratů. Už není ve hře původní nápad SPD či KSČM, že by k vyhlášení plebiscitu stačila petice s pouhými sto tisíci podpisy občanů. Ani zřejmě nehrozí, že by o výsledku referenda rozhodla jen nadpoloviční většina fakticky hlasujících. Chystaný komplexní pozměňovací návrh má jako podmínku vyhlášení stanovit nejméně 450 až 500 tisíc petentů. Přičemž vítězný tábor v referendu by musel přesvědčit minimálně 25 procent všech oprávněných hlasujících, tedy zhruba dva miliony občanů Česka.

Zatím jste si přečetli 60 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru