V následujících dnech dostane rekordní počet lidí rekordní výplatu. Celý rok rostou mzdy tempem přes osm procent a poslední výplaty, které vylepší mimořádné bonusy, tento vývoj ještě podtrhnou. Na průměrné výplatní pásce tak bude už možná přes 34 tisíc korun. Ještě rychleji pak roste mediánová mzda, kterou dostává typický zaměstnanec. Až v březnu vydají statistici čerstvá data, která mohou ukázat, že už se dostává na dohled k 30 tisícům.

Současně platí, že nikdy v historii nemělo v Česku práci tolik lidí a nebylo tolik volných pozic. V samotném závěru roku sice nezaměstnanost podle údajů úřadu práce mírně stoupla, to je ale způsobeno ukončením některých sezonních prací. Když porovnáváme jen data za prosinec, zdánlivě lepší údaj najdeme až v roce 1996, kdy však ještě nezaměstnanost pod přirozenou hranicí uměle drželo štědré úvěrování podniků ze strany polostátních bank, které se v dalších letech pořádně prodražilo. Nyní však podobný nesystémový doping česká ekonomika nedostává, snad s výjimkou relativně slabé koruny, která se stále plně nevzpamatovala z doby, kdy ČNB léčila ekonomiku oslabením měny.

Mají zaměstnanci před sebou další skvělý rok? Domácí poptávka bude ekonomice určitě dál pomáhat. Lidé jsou s vyššími platy a se sebevědomím daným tím, že po jejich práci je poptávka, ochotni utrácet víc i za služby, které dosud nepovažovali za nezbytné. V exportní ekonomice, jako je ta česká, ale nakonec rozhoduje, jak se bude produkce prosazovat za hranicemi. Nejvíc záleží na kondici německé ekonomiky a tam už se varovné příznaky nějakou dobu objevují.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru