Vláda jenom planě mluví, ale reálně se pro lepší dostupnost bydlení nedělá nic, rozhořčuje se šéf České národní banky Jiří Rusnok v rozhovoru pro časopis Ekonom a upozorňuje, že ČNB je jediná, kdo se v této oblasti snaží.

Zřejmě zapomněl na to, že to byla právě centrální banka, která rozpoutala šílenství na trhu s nemovitostmi tím, že snížila úrokové sazby téměř k nule a více než tři roky držela slabý kurz koruny, takže se české byty a domy staly vítanou investiční příležitostí. Jak pro Čechy, kteří neměli alternativu k nulovým úrokům na účtech v bankách, tak i pro cizince, kterým levná koruna nemovitosti výrazně přiblížila. To, že takzvaná expanzivní měnová politika − tedy nízké úroky a dostupnost peněz − vede k bublinám na mnoha trzích včetně toho nemovitostního, je přitom jednou ze základních ekonomických pouček.

Centrální banky včetně té české se pak s oblibou vyviňují tím, že bubliny neřídí, obecně se nedají předpokládat a také se špatně počítají, takže se rekordní růst na trhu cen s bydlením ani nemůže promítnout v inflaci. Reálně se tak Česko dostalo do situace, kdy ceny bytů rostly o desítky procent, zatímco spotřebitelské ceny, které hlídá ČNB, jenom o jednotky. To, že se centrální banka teď snaží kočírovat nabídku na straně hypoték pomocí různých omezení, se dá brát jako náprava vlastních chyb minulých. A že k tomu nemá až tak velkou součinnost ministerstva financí, jak si stěžuje, rovněž nepřekvapí. Zaprvé resort financí zrovna tento problém nezpůsobil a zadruhé je nedostupnost bytů dost nepříjemné politické téma, tak proč brát vinu na sebe i tam, kde by si to z hlediska politiků měl "sníst" někdo jiný.

Rusnok má ale pravdu v tom, že bydlení dlouho nikoho nezajímalo. O tom, že je český stavební zákon naprosto tristní, developeři mluví bezvýsledně spoustu let. Že se nejen hlavní město Praha nedokáže rozhodnout, jestli chce, aby se tady vůbec stavělo, případně kde, a není schopno vydat v rozumné době jakékoliv povolení a razítka, a to ani když přijde náhodou o most, také není novinkou. Stejně jako fakt, že se poptávka soustřeďuje do míst, kde je dostatečná nabídka práce, škol a zábavy. Extrémní rozdíly v cenách to jen potvrzují − zatímco si na severu Čech může koupit lehce nadprůměrně vydělávající člověk za jeden plat celý byt, v Praze si z něj nepořídí leckdy ani jeden metr bytu na okraji. Až na to, že na sever se zřejmě nikomu nechce.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 40 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru