Dlouhá léta má Česko v Evropě pověst montovny. Země, kde se vyrábí součástky a díly převážně pro automobily, ale málo tu vznikají nové nápady a technologie. Během následující dekády by se měl tento poměr razantně otočit. Tři desítky odborníků z vědy, byznysu a státní správy nyní připravují plán, jak Česko dostat mezi světové velmoci ve vývoji a inovacích. Strategii, kterou mají HN k dispozici, v následujících měsících projedná vláda.

"Země jako Finsko, Dánsko nebo Švýcarsko ukazují, že to jde. Za posledních 15 let se proměnily tak, že dohonily světové lídry USA nebo Japonsko," řekl šéf Asociace malých a středních podniků a živnostníků Karel Havlíček. Coby místopředseda vládní rady pro výzkum má strategii na starosti a konzultuje ji s premiérem Andrejem Babišem (ANO).

Plán vyjmenovává 10 klíčových oblastí, které se musí zásadním způsobem proměnit, aby se země do roku 2030 mezi inovační elitu dostala. Například musí vzniknout pět až sedm elitních vývojových center, která budou vyvíjet špičkové technologie. Na základních školách se zavedou povinné technické předměty, musí se zrychlit získávání stavebního povolení a vysoké školy spolu s vědci je potřeba více vtáhnout do byznysu. A také se musí zdigitalizovat státní správa.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.