Slovenský prezident Andrej Kiska naposledy předával nejvyšší státní vyznamenání. Poté co loni dostali vysoká slovenská ocenění i Češi Marta Kubišová a Petr Pithart, letos ocenil českou právničku Dagmar Burešovou a herce Josefa Abrháma. Kiska, který se rozhodl tento rok podruhé do úřadu nekandidovat, tak symbolicky završuje období, kdy ho řada Čechů považovala tak trochu také za svoji hlavu státu.

Není to samozřejmě jen kvůli vyznamenáním. V době, kdy na Pražském hradě sedí prezident, který veřejně lže a jehož poradci mají podivně blízké vztahy s obávanými velmocemi, je Kiska výrazným protipólem. Otevřeně hájí liberální demokracii, přihlásil se k dědictví Václava Havla a sám se snažil o to, aby se Slovensko zbavilo politiky závislé na oligarchických vazbách či aby justice nebo zdravotnictví fungovaly lépe pro všechny občany, a nikoli jen pro úzké zájmové skupiny.

Jak moc se to Kiskovi povedlo, nechť posoudí spíš sami Slováci, až bude v červnu opouštět úřad. Mezitím by nejpozději začátkem března měly proběhnout prezidentské volby, o nichž v tuto chvíli není jasný ani konečný počet kandidátů, ani přesné datum, kdy se uskuteční.

Zatím jste si přečetli 50 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru