Václav Klaus přišel v rozhovoru pro televizi Prima s pozoruhodnou myšlenkou. Vyzval k něčemu, co lze nazvat "revolucí důchodců". Jeho teze zhruba zní, že "dusivá atmosféra politické korektnosti" dostoupila takové úrovně, že se mladí lidé neodvažují přicházet s nezávislými postoji. Proto by se toho měla podle něj chopit starší generace. "Myslím, že důchodci mají mimořádný historický úkol, aby se odvažovali se svou zkušeností říkat to, co se jiní neodvažují. To je nová úloha pro starší generaci, vyzývám k tomu všechny!"

Klaus tak tematizoval něco, co se dá již delší dobu sledovat v českém veřejném prostoru. Objevuje se více či méně homogenní skupina starých mužů, kteří volají, že svět je smrtelně ohrožen, že se blíží cosi jako apokalypsa a oni jsou povoláni zachránit civilizaci. Přičemž trvají na nadřazenosti svého úsudku, která je prý a priori dána věkem a zkušeností. Vedle Václava Klause, dle kterého přichází apokalypsa spočívající ve ztrátě svobody a suverenity skrze politickou korektnost a Evropskou unii, je tu i Miloš Zeman, podle něhož konec světa představuje migrace a islám, nebo třeba katolický kněz Petr Piťha, který varuje před "vládou homosexuálů". A mohli bychom pokračovat. Apokalyptické uvažování a spasitelský komplex si v poslední době v Česku osvojuje spousta inteligentních mužů, kteří dosud v různé míře zasluhovali respekt. Máme v jejich strašení hledat moudrost, čehož se oni sami aktivně dožadují? Opatrně s tím. Stáří a moudrost není totéž. Jak trefně poznamenal K. H. Borovský: "Kdyby stáří dodávalo moudrosti, byl by dubový pařez největším mudrcem."

Naši revoluční důchodci nechť se nehněvají (ale hněvat se budou), avšak v jejich vystupování lze spatřit také něco jiného než osvobozenou moudrost. Konkrétně mentalitu stárnoucích mužů, kteří přestávají rozumět vývoji společnosti a bojí se. Ujíždí jim vlak, oni vědí, že už ho nestihnou, a tak křičí, ať se kouká vrátit do stanice, odkud vyjel a kterou znají. Prostředkem, kterým chtějí ujíždějící společnost zastavit, je přitom právě strašení apokalypsou.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 50 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru