Alan Polansky přišel z USA do vedení polské společnosti AmRest v polovině 90. let. "Přesně jsme s naší americkou firemní kulturou do Wroclawi přišli v roce 1997 a byly to divoké časy. Akvizice a přebrání KFC v Česku o rok později pak nebyly vůbec jednoduché, protože PepsiCo, která tady KFC řídila, byla po třech letech od vstupu na český trh ve ztrátách v řádu milionů dolarů," vzpomíná Polansky. "Od doby, kdy jsme KFC v Česku přebrali, už to tady šlo jenom nahoru. Dnes je Česko celkově jeden z nejvýkonnějších trhů naší skupiny," dodává zkušený manažer.

Síť franšízových restaurací AmRest dnes zahrnuje kromě fast­foodu KFC orientovaného primárně na kuřecí maso také bistra Burger King nebo Piz­za Hut či kavárny Starbucks a některé další značky. Zastupuje je na mnoha evropských trzích, ale také třeba v USA nebo v Číně. Celkem jde téměř o dva tisíce provozoven, které za poslední auditovaný rok 2017 utržily přes 5,3 mi­liardy zlotých, v přepočtu přes 31 mi­liard korun. V Česku skupina ve stejném roce utržila 3,1 miliardy korun a vydělala 228 milionů.

Polansky tvrdí, že jsou jeho čeští kolegové pracovití, šikovní, chytří. "Když jsem přišel do České republiky, chyběl jim ale trochu zápal a bylo třeba je povzbuzovat v jejich sebevědomí, Poláci oproti tomu byli cílevědomější, ambicióznější," poznamenává.

Od dob šéfování českému KFC Polansky nedá dopustit na české pivo a procházky Prahou. V čele pobočky vydržel do roku 2006, kdy se stal prezidentem AmRest University − interní korporátní instituce, která má za cíl koučovat, mentorovat a dál odborně vzdělávat vedoucí pracovníky společnosti. "Od té doby, když s Čechy pracuji, vidím posun a to, že mají postupně i větší ambice," všímá si.

Zatím jste si přečetli 40 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru