V Kodani už není kde stavět. Dánská vláda proto přichází s ambiciózním plánem − na jižním kraji metropole v zátoce Køge vznikne devět umělých ostrovů s ambicí stát se místní obdobou Silicon Valley. Kodaň, v níž za poslední roky přibývalo bytů, kanceláří, továren i jízdních pruhů pro cyklisty, už několik takových ostrovů má, ale i tak je v ní stále těsněji. Město se proto na moře rozšiřuje dál, v plánu je i výstavba ostrova pro rezidentní bydlení. Hlavní pozornost však poutá velký byznysový projekt.

Se zahájením výstavby se počítá v roce 2022, o osm let později začne stát nabízet investorům první stavební pozemky. Celé umělé souostroví má být dokončeno v roce 2040, sděluje zpravodajský server Spiegel Online.

V novém hospodářském pásmu, z Kodaně lehce dosažitelném i na jízdním kole, by se měly usadit nejen průmyslové a další firmy (celkem asi 380), ale také četná výzkumná pracoviště. "Všichni si přejí, aby se hlavní město rozvíjelo, ale jen málokdo se stará o to, aby vzkvétalo i hospodářství," komentuje situaci ministr financí a vnitra Simon Emil Ammitzbøll-Bille.

12 tisíc

pracovních míst by mělo vzniknout na umělém souostroví.

Umělé souostroví se podle něj stane důležitým hospodářským motorem Dánska, a dokonce by mohlo sloužit celé Evropě jako její Křemíkové údolí. "Chceme ho postavit rovněž proto, abychom zvýšili přitažlivost Dánska pro zahraniční investory," dodává ministr.

Devět ostrovů dohromady zaujme rozlohu 3,1 kilometru čtverečního a vytvoří nové pobřežní pásmo dlouhé 17 kilometrů. "Jde nám o to, aby tam vznikla především pracovní místa spojená s vyspělými technologiemi. Ale současně potřebujeme nové správní budovy i továrny vyrábějící běžné zboží," poznamenává ministr průmyslu a podnikání Rasmus Jarlov.

Zatím jste si přečetli 50 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.