Prosinec bývá tradičně chudší z pohledu počtu bytů, které developeři zařazují do prodeje, a ani poslední měsíc minulého roku se tomuto trendu nevymyká. Nabídku pražských novostaveb rozšířilo osm bytových projektů, kde mohli zájemci vybírat ze 185 bytů. Ukazuje to analýza portálu Cenovámapa.org, kterou mají HN k dispozici.

Méně novostaveb šlo do prodeje v hlavním městě vloni už jen v červenci. A byty čerstvě uvedené na trh vycházejí na metr čtvereční v průměru opět dráže než ty, ze kterých mohli lidé vybírat v předchozích měsících posledního čtvrtletí.

Celkově developeři loni v Praze podle prvních odhadů prodali 4900 nových bytů, o 11 procent méně než o rok dříve.

5796 bytů

dali v roce 2018 developeři do prodeje v pražských projektech.

243 bytů

O tolik se v prosinci rozšířila nabídka nových bytů v Praze.

112 513 korun

je průměrná cena metru čtverečního u bytů, které v prosinci developeři zařadili v Praze do prodeje.

Konečné ceny bytů uvedených na trh v prosinci působí − vzhledem k dnešním vysokým cenám − na první pohled jako poměrně nízké s průměrnými 5,2 milionu korun. "Tento statistický klam je způsobený faktem, že 85 procent nových bytů jsou byty v kategorii 1+ a 2+. Skutečností je, že prosinec na trh přinesl spíše malý drahý průměr," komentoval František Brož, analytik portálu Cenovámapa.org.

Cena za metr čtvereční u prosincových bytů už přesáhla 112 tisíc korun. Průměrná cena dříve uvedených novostaveb na trhu přitom vychází na 106 511 korun za metr čtvereční.

Ještě o loňských letních prázdninách developeři přistoupili ke zlevnění bytů v pražských rezidenčních projektech. Odborníci si to tehdy vysvětlovali jejich obavou z razantního propadu prodejů v souvislosti s dalším omezením hypoték, které začalo platit v říjnu. V září a říjnu šli developeři s cenami opět nahoru.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.