Uplynulý rok byl pro tuzemský trh komerčních nemovitostí přelomový. Vůbec poprvé za kancelářské budovy, obchodní centra nebo skladové haly utratili více peněz investoři z České republiky než ze zahraničí. "Je to historicky první rok, kdy čeští investoři překonali ty mezinárodní, a to o 14 procent dle proinvestovaného objemu," říká Hana Kollmannová, manažerka nadnárodní poradenské společnosti JLL. Zatím se jedná o předběžný odhad, jenž se může ještě mírně změnit.

Podle JLL se v roce 2018 v tuzemsku prodaly velké komerční nemovitosti dohromady zhruba za 2,4 miliar­dy eur, meziročně téměř o třetinu méně. Za poklesem celkového objemu investic do realit − už druhým rokem v řadě − není menší zájem investorů, ale spíše nedostatečná nabídka nemovitostí. Některé zájemce zase odrazují příliš vysoké ceny.

To nic nemění na tom, že závěr loňského roku byl mimořádně rušný. Jen několik dní před Štědrým dnem se podepsaly miliardové realitní transakce. Patří mezi ně i prodej pražského pětihvězdičkového hotelu Intercontinental, který za 225 milionů eur (téměř 5,8 miliar­dy korun) koupila česká investiční společnost R2G Heritage. Podílníky její mateřské firmy jsou rodiny zakladatelů společnosti Avast Software Pavla Baudiše a Eduarda Kučery a průmyslníka Oldřicha Šlemra.

Transakce má být vypořádána tento měsíc, a proto ji JLL do statistik za loňský rok nezahrnula. Jedná se však o historicky největší obchod v oblasti hotelnictví v České republice a v celém středoevropském regionu. O dva roky dříve Baudiš a Kučera koupili dohromady s českou společností RSJ Investments pražskou kancelářskou budovu Enterprise za tři miliardy korun.

"Na trhu je velký počet silných českých investorů, což v regionu střední a východní Evropy není běžné," říká Richard Curran, ředitel pražské kanceláře poradenské společnosti CBRE.

Pokud jde o jednotlivou budovu, český kapitál stojí i za největší realitní transakcí uplynulého roku. ČS nemovitostní fond, který obhospodařuje Reico investiční společnost České spořitelny, koupil za 5,4 miliardy korun obchodně-zábavní centrum Forum Nová Karolina.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru