Uplynulý rok byl pro tuzemský trh komerčních nemovitostí přelomový. Vůbec poprvé za kancelářské budovy, obchodní centra nebo skladové haly utratili více peněz investoři z České republiky než ze zahraničí. "Je to historicky první rok, kdy čeští investoři překonali ty mezinárodní, a to o 14 procent dle proinvestovaného objemu," říká Hana Kollmannová, manažerka nadnárodní poradenské společnosti JLL. Zatím se jedná o předběžný odhad, jenž se může ještě mírně změnit.

Podle JLL se v roce 2018 v tuzemsku prodaly velké komerční nemovitosti dohromady zhruba za 2,4 miliar­dy eur, meziročně téměř o třetinu méně. Za poklesem celkového objemu investic do realit − už druhým rokem v řadě − není menší zájem investorů, ale spíše nedostatečná nabídka nemovitostí. Některé zájemce zase odrazují příliš vysoké ceny.

To nic nemění na tom, že závěr loňského roku byl mimořádně rušný. Jen několik dní před Štědrým dnem se podepsaly miliardové realitní transakce. Patří mezi ně i prodej pražského pětihvězdičkového hotelu Intercontinental, který za 225 milionů eur (téměř 5,8 miliar­dy korun) koupila česká investiční společnost R2G Heritage. Podílníky její mateřské firmy jsou rodiny zakladatelů společnosti Avast Software Pavla Baudiše a Eduarda Kučery a průmyslníka Oldřicha Šlemra.

Transakce má být vypořádána tento měsíc, a proto ji JLL do statistik za loňský rok nezahrnula. Jedná se však o historicky největší obchod v oblasti hotelnictví v České republice a v celém středoevropském regionu. O dva roky dříve Baudiš a Kučera koupili dohromady s českou společností RSJ Investments pražskou kancelářskou budovu Enterprise za tři miliardy korun.

"Na trhu je velký počet silných českých investorů, což v regionu střední a východní Evropy není běžné," říká Richard Curran, ředitel pražské kanceláře poradenské společnosti CBRE.

Pokud jde o jednotlivou budovu, český kapitál stojí i za největší realitní transakcí uplynulého roku. ČS nemovitostní fond, který obhospodařuje Reico investiční společnost České spořitelny, koupil za 5,4 miliardy korun obchodně-zábavní centrum Forum Nová Karolina.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 70 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru