Donedávna jeden z nejziskovějších státních podniků zaměstnávající zhruba 3500 lidí se v posledních letech dostal do problémů. Lesy České republiky jsou v provozní ztrátě a nyní se již schyluje k tomu, co jejich nový generální ředitel Josef Vojáček od nástupu do funkce loni v září několikrát ohlašoval. Tedy že si firma nejspíš bude muset půjčit na provoz. Podnik vyjednává s bankami o kontokorentních úvěrech, tedy o možnosti dostat se na účtech do minusu.

"S uzavřením smluv počítáme do konce ledna," řekla HN mluvčí Lesů ČR Eva Jouklová s tím, že se jedná o možnost čerpání zmíněných úvěrů ve výši stovek milionů korun. Jednání probíhají s Komerční bankou, UniCredit Bank a ČSOB.

V rámci řešení nepříznivé finanční situace ohlásil Vojáček výrazné škrty. Podnik letos sníží například výdaje na reklamu o 50 procent, a investice se mají smrsknout dokonce jen na pětinu loňské částky. Podle generálního ředitele jde o úspory za více než miliardu korun. Podnik zároveň letos zruší až 20 procent pracovních míst ve své centrále v Hradci Králové, kde nyní pracuje zhruba 260 lidí.

Současně nové vedení firmy přemýšlí i o vydání vlastních dluhopisů. "Možnosti jejich emise se nyní právně analyzují," uvádí Jouklová.

Zásoba peněz se Lesům ČR postupně tenčí. Aby státní podnik mohl loni v prosinci odvést do státního rozpočtu plánované dvě a půl miliardy korun, musel rozprodat krátkodobě držené cenné papíry v hodnotě dvou miliard.

Finančně nadoraz

Termínované vklady

◼ Státní podnik loni vypověděl termínovaný vklad ve výši dvou miliard korun. Tyto peníze mu banka vyplatí až letos v září, do té doby musí vydržet s 800 miliony na účtech.

Kontokorent

◼ Do konce ledna by Lesy ČR měly uzavřít s bankami smlouvy o kontokorentních úvěrech, aby mohly jít na bankovních účtech do minusu. Půjde o úvěry ve výši stovek milionů korun.

Dluhopisy

◼ Lesy ČR zvažují emisi vlastních dluhopisů. Zatím probíhají právní analýzy a žádné podrobnosti nejsou známé.

 

800 milionů Kč

Tolik peněz mají dnes Lesy ČR na svých účtech. Stejnou sumu firma prodělala jen za poslední čtvrtletí loňského roku.

Za první tři čtvrtletí uplynulého roku podnik ohlásil hrubý zisk ve výši 1,6 miliardy korun. Ke konci roku ale toto číslo kleslo podle Vojáčka na 800 milionů. To je oproti roku 2017, kdy zisk činil přes tři miliardy, pokles o více než 70 procent. Na začátku roku měly Lesy ČR podle Jouklové na účtech osm set milionů korun. Tato částka tedy zhruba odpovídá sumě, kterou podnik prodělal jen za poslední tři měsíce loňského roku.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 50 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • Pravidelné speciály v digitální podobě
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Nevybrali jste si? Přejděte na všechny nabídky předplatného HN.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.

Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru