Miliardář Elon Musk včera slavnostně zahájil stavbu první továrny americké Tesly mimo USA. Zakladatel a šéf výrobce elektromobilů poklepal na základní kámen budoucího závodu, jenž má vyrůst u Šanghaje. Gigafactory 3 bude stát pět miliard dolarů (zhruba 111,7 mi­liardy korun). Vozy Tesla Model 3 by továrna měla začít vyrábět do konce tohoto roku.

"Čína se stává světovým lídrem v přijímání elektrických automobilů a její trh je zásadní pro misi Tesly zrychlit přechod světa na obnovitelnou energii," prohlásil Musk.

Tesla bude čelit hlavně nepříznivé situaci na čínském automobilovém trhu, který loni zaznamenal svůj první pokles za posledních 20 let. Situaci jí neulehčuje ani několik konkurenčních startupových firem, které se snaží fungovat podobně jako americký technologický gigant.

Továrna ale zároveň ochrání Teslu před protiamerickými cly, která Peking zavedl. Po jejich zavedení se prodej amerických automobilů v Číně propadl z 3552 kusů v červnu na pouhých 211 kusů v říjnu. Za tento propad ale nemůže jen obchodní válka. Obyvatelé Číny přicházejí o chuť nebo možnost kupovat si luxusní výrobky, a prodeje automobilů tak setrvale klesají posledních šest měsíců.

Gigafactory 3 má vyrůst na více než 200 akrech pozemků, za které Tesla v říjnu zaplatila údajně okolo 140 milionů dolarů (zhruba 3,1 mi­liardy korun). Továrna má ze začátku vyrábět zhruba 250 tisíc automobilů ročně − primárně půjde o Model 3 a plánovaný Model Y. Do budoucna se má ale počet vozů Tesla vyrobených u Šanghaje zdvojnásobit.

jarvis_5c339ff9498ec86e3b28faf5.jpeg
Tesla 3.
Foto: Tesla
jarvis_5c339ffa498ec86e3b28fafa.jpeg
Tesla 3.
Foto: Tesla
Související